Kevés élesebb elméjű, jobb megfigyelőképességű és termékenyebb művészt teremtett nála a tehetségekben oly gazdag XIX. század. A francia karikatúra mestere, kora „tigrisszemű álmodozója”, a polgárság meggazdagodása időszakának kérlelhetetlen és maróan szarkasztikus krónikása.
Honoré Daumier-nak utoljára harminchárom éve volt látható monografikus kiállítása itthon, pedig a Grafikai Gyűjtemény a művész négyezer litográfiájából majd’ hatszázat őriz. Az alkotások az elmúlt években állagmegóváson estek át, ezt ünnepli most a Szépművészeti Múzeum e különleges tárlat újbóli bemutatójával, melyre e bónusszal téged is invitálunk.
Hogy miért érdemes eljönnöd? Mert Daumier pár vonallal, néhány folttal és árnyékkal is képes volt komplett lélektani tanulmányt papírra vetni figuráiról. Köztük ott a pókhasú francia nyárspolgár, a bohém, a bíró, a balek, a lakóját kizsákmányoló háziúr és a feminista. Senki sem menekülhet: a nagy grafikus nem nevettetni akar, hanem megbotránkoztatni. Rajzait, akvarelljeit végignézve pontosabb képet kaphatsz a felgyorsuló tőkefelhalmozás formálta párizsi közéletről, mintha átnyálaznál tucatnyi korabeli újságot. A szatíra mögött ugyanakkor gyakran felvillan a gyengédség, az együttérzés az elesettekkel. A kollekció híven követi a karikaturista életpályáját, az 1830-as évek királyt gúnyoló műveitől, a polgárságot kifigurázó rajzokon át egészen az 1860-as évek végi, külpolitikai témájú litográfiákig.
Egy kivételes művész évtizedek óta nem látott öröksége, itt, Budapesten.
Tetszik? Ajánld ismerőseidnek is!