A bor ugyanúgy kultúránk része, mint képzőművészetünk – keresve sem találhatnánk jobb párost náluk. A mindig nagy sikerrel zajló esti programsorozat ezúttal is garantálja az egyedülálló hangulatot, a város fölé nyúló páratlan panorámát, a mennyei borokat, a csodálatos műalkotásokat, kellemes élőzenét és hiánypótló művészettörténeti érdekességeket! 2024. szeptember 18-án szeretettel várnak a Magyar Nemzeti Galériában.
BORÁSZATOK
Klasszikus borászat: Günzer Családi Birtok
A Villányi borvidéken generációk óta foglalkoznak szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. A Günzer családi gazdaság 1991-ben kezdte meg működését. Technológiai beruházásuk 2001-ben indult és napjainkban is tart, hiszen a jó minőségű szőlő és a technológia elválaszthatatlanok egymástól. Boraikból megpróbálják a természeti adottságok maximumát kihozni, ügyelve az egyes dűlők sajátos értékeire.
Natúrborászat: Vaskapu Pince
Galán Géza életútja meglepő fordulatokon keresztül vezette el őt Mohácsig, melyben egyszerre volt jelen a véletlen, a jókor-jóhelyen és a hosszú évek óta nyitott szemmel járás a bor világában. A mohácsi szőlőhegy, amely földrajzilag a Mecsek-aljához tartozik, már a 19. században ismert volt kadarka borairól. Géza biodinamikus módszerek szerint dolgozik, a lehető legkevesebb beavatkozásra törekedve és semmilyen élelmiszeripari technológiát, kizárólag archaikus borászati módszereket alkalmazva, 2020-tól pedig a kén teljes elhagyásával.
ELŐADÁS
19.00–20.00 Az aranykor képei Vaszarytól Derkovits Gyuláig | Bellák Gábor művészettörténész előadása
Minden kornak van egy elképzelése az aranykorról, vagyis arról a korról, amikor ember és természet tökéletes békében és harmóniában élt egymással. Az aranykor képe mindig nosztalgikus, hiszen a gondokkal terhelt jelenhez képest az elképzelt múltban minden szépnek látszik. Az elképzelt múlt a tökéletesség világa, a paradicsomi ártatlanságé, a történelemtől és politikumtól mentes tiszta világé. De mint minden kép a múltról, ez is a saját jelenkorának világát tükrözi. Az aranykor képei a 19–20. század elejének zaklatott világáról vallanak.
Helyszín: I. emelet, 19. századi művészet kiállítás, Szalonfal
TÁRLATVEZETÉSEK
A tárlatvezetések várható időtartama: 50-60 perc
18.30 A trauma kirajzolódása | Farkas Zsófia művészettörténész kurátori tárlatvezetése
Az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításban
Találkozási pont: II. emelet, a kiállítás bejárata
18.45 Divatváltozások a szecessziótól a Bauhausig | Szatmári Judit Anna divattörténész és Bán Blanka művészettörténész közös tárlatvezetése
A divat és a képzőművészet két különböző típusú nyelv, közös szándékkal: a kifejezéssel. Ahogyan a festészet reagál saját korának a kérdéseire, úgy természetesen a divat is, így mindkét műfajt folyamatos változás jellemzi. Az izgalmas, műfajokon átívelő tárlatvezetésen a 20. század első felének divattörténetét és képzőművészetét ismerhetik meg gyűjteményünk olyan ikonikus remekművein keresztül, mint Rippl-Rónai József pöttyös ruhás nője, Vaszary János Aranykor című képe, vagy az avantgárd mozgalmak forradalmi alkotásai.
Találkozási pont: II. emelet, „Rippl-Rónai nyaktag”
A tárlatvezetések várható időtartama: 25-30 perc
18.00 | 19.00 | 20.00 Francia hatások, magyar újdonságok.
A nagy francia mesterek hatása a magyar századfordulós művészetre | Hegedűs Alexandra képzőművész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény
18.00 | 19.00 | 20.15 A magyar realista festészet képei | Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás
18.30 | 19.30 | 20.45 1844: egy kitűnő évjárat – Munkácsy, Mészöly, Benczúr | Krasznai Réka művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás
18.30 | 19.45 | 21.00 Tükröm, tükröm, önarcképem | Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: II. emelet, Modern idők kiállítás
18.30 New Times, New Styles. The dynamically changing artistic landscape of the 19th and 20th centuries | Guided tour for our English-speaking guests with Art Historian Zita Kálmándy
Meeting point: First floor, International Art after 1800
ZENE
18.00–22.00 Cseke Gábor zongorista fellépése
Cseke Gábor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett diplomát zongora szakon. A színpadi muzsikálás mellett fontos szerepet játszik hivatásában a tanítás. Számos hazai jazz formáció elismert tagja, a Magyar Rádió tehetségkutató versenyeinek rendszeres zongorakísérője, művészeti vezetője. Az eMeRTon díjas zeneszerző és zongorista 2008-ban Artisjus-díjat kapott a magyar zeneművek bemutatása terén végzett kimagasló munkájáért.
A rendezvényen kép- és hangfelvétel készülhet, amelyet a Galéria saját felületein, kiadványaiban, illetve promóciós anyagain felhasználhat. A látogatók ennek kapcsán semmilyen követeléssel nem élhetnek a Galériával, a felvétel készítőivel, illetve jogos felhasználójával szemben.
A múzeum a programváltozás jogát fenntartja.