A rendszeres rákszűrés fontosságáról ugye már nem is kell beszélnünk, hiszen felelősségteljes felnőttként bizonyára te is tudod, hogy ennyivel tartozol magadnak. Arról azonban talán még nem hallottál, hogy a hagyományos szűréshez képest milyen előnyei vannak a folyadék alapú (liquid base) citológiai méhnyakrákszűrésnek, azaz az LBC-nek.
A méhnyakrák-szűrésre évtizedek óta hüvelykenetet használnak. A hagyományos kenetkészítésnél a méhnyakról az anyagot egy gyűjtőeszköz segítségével viszik át közvetlenül a tárgylemezre, ezért a kenetkészítés során a sejtek művileg károsodhatnak, kiszáradhatnak, ezáltal megnehezítik a diagnosztikát, illetve a mintavétel során a jelenlévő vér, nyák, gyulladásos izzadmány, törmelék, ugyancsak tovább nehezíti a kenet diagnosztizálását. Az LBC-lemez készítésénél a gyűjtőeszközt folyadékban leöblítik, így egy oldatot készítenek, amelyet a laboratóriumban dolgoznak fel.
A cytologiai laborban a folyadékban lévő mintából elkészítik a kenetet. A megtisztított összegyűjtött sejteket számítógép vezérléssel tárgylemezre szélesztik és az így elkészített un. monolayer (egyes sejt) preparátumokat a cytologiai laboratóriumban megfestik. Ezt követően a sejteket fénymikroszkópos vizsgálattal diagnosztizálják. A cervix cytologiai diagnosztika a nemzetközileg elfogadott Papanicolaou, illetve a Bethesda szerint történik. A vizsgálat érzékenysége, és ezáltal az eredmény biztossága meghaladja a 90%-ot.
Az LBC típusú méhnyakrákszűrés elvégzése megnöveli az alacsony fokozatú sejtelváltozások felismerésének esélyét is. A mérsékelt és súlyos változások pontosabb felismerési arányával együtt ez azt jelentheti, hogy az LBC-vel a szűrővizsgálatok közötti időtartam hosszabbá válhat.