A vízkereszttől hamvazószerdáig, azaz a nagyböjt kezdetéig tartó farsangi időszak fontos eseményei a tavaszváró jelmezes, álarcos alakoskodások. A magyarországi farsangi szokások közül az egyik legismertebb (és legnépszerűbb) az eredetileg a Mohács környékére a 17. században betelepült délszlávok, a sokácok hagyományos busójárása.
A 2024. február 10., 11. között megrendezésre kerülő téltemető busójárást most Te is meglátogathatod: bónuszunkkal a Neoline Utazási Iroda kényelmes autóbuszain utazhatsz Mohácsra, ahol egy felejthetetlen napot tölthetsz a busók, a „szép busók” és a jankelék között.
Részletes program:
Elutazás reggel 7.00 órakor a Népliget Hell Miksa sétánytól (Elnök utcával szembe, Planetárium mellett). Először Sátorhelyen a Mohácsi Történelmi Emlékhelyet keressük fel. 1526-ban itt vívott sorsdöntő csatát a II. Lajos vezette magyar sereg Szulejmán szultán török hadával. Mindössze másfél óra leforgása alatt tizennyolcezer katonánk esett el, a középkori Magyarország elveszítette királyát és hullott részekre. 1976-ban, a csata 450. évfordulóján átadott emlékhelyet tekinthetjük meg. Belépő: kb. 2 000 Ft/fő
Ezt követően visszaszálltok a buszra, és továbbutaztok Mohács belvárosába, ahol szabad program, részvétel a fesztiválon és a forgatagban. Az egész napos rendezvény ideje alatt több helyen van étkezési lehetőség, hatalmas serpenyőkben illatoznak a sültek, az egytálételek. A színes programkínálat közül a legnépszerűbb a farsangi felvonulás, a különféle busó bemutatók, a látványfőzés és a különféle néptánccsoportok bemutatkozása. Vasárnap a Széchenyi tér közepén felállított hatalmas máglya meggyújtásával zárul a rendezvény, melyet a busók a közönség bevonásával táncolnak körbe. Fakultatív program lehetőség: Busó udvar, Kanizsai Dorottya Múzeum.
Hazautazás tűzgyújtás után (kb. 18.30-kor), (szombati napon nincs tűzgyújtás, itt kicsit korábban indultok majd haza) visszaérkezés Budapestre 21 óra körül.
Lássunk egy kis történeti áttekintést a busójárásról: A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó farsang időszakának fontos eseményei a jelmezes, álarcos alakoskodások. A magyarországi farsangi szokások közül az egyik legismertebb, illetve legnépszerűbb a mohácsi horvátok (sokácok) busójárása. A 18-19. században még tiltott szokásokat a 20. század elején mesterségesen élesztették újjá.
A busó öltözete régen is olyan volt, mint ma: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, amelyre színes, gyapjúból kötött cifra női bütykös harisnyát húztak, lábukon bocskort viseltek. A bundát az öv vagy marhakötél fogta össze derekukon, erre akasztották a marha- kolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplő vagy a soktollú, fából összeállított buzogány volt. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.
Külön fizetendő:
- Fix ülőhely: 2 000 Ft/fő
A program változtatásának jogát fenntartják.