Mi a neurofeedback?
Az amplitúdó neurofeedback egy idegrendszer fejlesztő tréning, úgy is mondhatnánk, hogy agytréning. Agyunk tevékenysége során elektromos hullámokat bocsát ki, melyeket agyhullámoknak nevezünk, mint például a Delta, Theta, Alpha vagy Beta hullámok. Ezeknek a hullámoknak van egy egymáshoz képest mért egészséges aránya. Különböző idegrendszeri tüneteknél megfigyelhetjük ezen arányok eltolódását. Ahhoz, hogy ezt az egészséges arányt helyreállítsuk, meg kell tanítani agyunknak a helyes mintát. Erre hivatott az amplitúdó, azaz a frekvenciasávos neurofeedback tréning.
Agyhullámaink különböznek mindenki másétól. Ez függ attól, hogy éppen mit csinálunk, illetve esetleges idegrendszeri sajátosságainktól. Más mintázatot mutatnak az agyhullámok egy művészi tevékenység vagy sport közben, mást stresszállapotban vagy alvás közben.
Az eltérések azonban lehetnek tartósak. Ilyenkor érezhetjük a folyamatos stresszt, szorongást, depressziót vagy éppen nehezen megy a tanulás, feledékenyek vagyunk, rosszul alszunk. Az ADHD vagy autizmus, viselkedés és magatartászavar, függőségek vagy éppen a kiégés és impulzivitás esetén eltérést tapasztalunk a mérések során az agyhullámok arányában. Azonban ezek a hullámok tréningezhetők. A frekvenciasávos (hagyományos) neurofeedback tréning az operáns kondicionálás elvén működik és megtanítja az agynak a megfelelő működést, mégpedig az agyi plaszticitásnak köszönhetően. De ahhoz, hogy egyáltalán megtudjuk, van-e eltérés az agyhullámaink arányában és ha igen, az milyen mértékű, ahhoz az első lépés egy felmérés.
Miben segíthet a frekvenciasávos neurofeedback tréning?
- A figyelem, a figyelem fenntartása, koncentrációs képesség fejlesztésében
- A szorongás csökkentésében
- Az impulzivitás csökkentésében
- A hiperaktivitás csökkentésében
- A kognitív képességek fejlesztésében
- A viselkedés- és magatartás zavar tüneteinek csökkentésében
- Az emlékezőképesség fejlesztésében
- A stressz csökkentésében
- Az érzelmi szabályozás fejlesztésében
- A tanulási zavarok, nehézségek csökkentésében
- A munka- vagy tanulási teljesítmény javulásában
- A tik- vagy tourette-szindróma tüneteinek csökkentésében
Mit tudunk meg a frekvenciasávos (hagyományos) neurofeedback felmérés során?
A frekvenciasávos neurofeedback felmérés során, hogy az adott pillanatban a kliens egyes agylebenyeiben, milyen arányban vannak jelen az adott agyhullámok, mint a Delta, Theta, Alpha vagy Beta illetve, hogy a két agyféltekét összehasonlítva az adott hullámok harmóniában vannak-e egymással. Ezt számszerűen mérik, ezért a frekvenciasávos neurofeedback célzott tréninget tesz lehetővé, mely a fejlődést számszerűen is bizonyítja.
Amennyiben eltérést tapasztalnak, pontosan meg tudják határozni, hogy az eltérés, mely agylebenyeket és agyhullámokat érinti.
Ha nincs eltérés, akkor ajánlhatnak a kliensek számára csúcsteljesítmény tréninget. A csúcsteljesítmény tréninget csak 18 éven felüliek vehetik igénybe!
Hogyan zajlik a felmérés?
A felmérés egy anamnézis űrlap kitöltésével kezdődik, amelyet az időpontfoglaláskor e-mailen küldenek el a kliens számára. A személyes találkozáson az anamnézis átbeszélésével kezdik meg az ülést, megismerik a fennálló tüneteket, átbeszélik a kliens pillanatnyi tüneteit és megválaszolják a kérdéseit.
Ezután Nexus-10 MKII bio- és neurofeedback készülékkel EEG méréseket végeznek az agy 10 pontján. A méréseket a centrális területen, a frontális, temporális és parietális lebenyen végzik. A hajas fejbőrre elektródákat helyeznek fel, amelyeken keresztül a mérés zajlik. Ez idő alatt a kliens egy képernyőt néz és nyugodtan ül.
A felmérés során megmutatják a kliens számára is saját agyműködését. A látottak alapján magyarázzák el, mi is történik ilyenkor. A mérés és bemutató után egy 10 perces próba tréninget végeznek amelynek során a kliens megismeri, hogyan működik a neurofeedback tréning. Megtapasztalhatja, hogy amikor az agyhullámai kitérnek az elvárt amplitúdóból, akkor a képernyő elsötétül, megáll a film, vagy elhalkul, összezsugorodik vagy éppen kivilágosodik a kép. Ez tulajdonképpen a feedback, azaz a visszajelzés. Ilyenkor az agy érzékeli, hogy jelet kapott és próbál az elvárásnak eleget tenni. A jutalom az, amikor a film ismét zavartalanul nézhető. Az agy megtanulja, hogyan kell működnie ahhoz, hogy a film zavartalanul folytatódjon. Ez a folyamat az operáns kondicionálás elvén működik.
A felmérés eredményét a találkozás alkalmával átbeszéli a tréner a klienssel.
Mikor érdemes igénybe venni ezt a felmérést?
Gyermekkortól a felnőttkoron keresztül az időskorig sokféle idegrendszeri eltérés, probléma és betegség esetén érdemes a felmérést elvégeztetni. Abban az esetben is, ha idegileg megterhelő munkát végzünk, döntéseket hozunk, nagy felelősség van a vállunkon, szervezni, tervezni kell munkánk során, mint a vezetői pozíciók estén, értékesítési munka során, gyermekes anya háztartásbeli és munkahelyi munkája esetében, de akár egyetemistaként, amikor rengeteget kell tanulnunk. Ne energiaitallal vagy kávéval oldjuk meg a vizsgaidőszakot!
Gyermekek esetén óvodai korban, főleg iskolakezdés időszakában vagy viselkedés-, magatartás- vagy tanulási zavarok esetén.
Életkorra lebontva alábbi esetekben érdemes igénybe venni szolgáltatást.
Gyermekkorban:
- Iskolakezdés előtt
- Idegrendszeri éretlenség esetén
- Viselkedészavar
- Magatartászavar
- Impulzivitás
- Tanulási zavar
- ADHD
- Autizmus, Asperger-szindróma
- Diszlexia
- Diszgráfia
- Diszkalkulia
- Tik vagy Tourette-szindróma
- Szorongás
- Túlérzékenység/ szenzorosság
Felnőtt korban:
- Stressz
- Szorongás
- Kiégés
- Alul teljesítés iskolában vagy munkahelyen, akár a háztartásban
- Romló emlékezet
- Koncentrációs problémák
- Túlterheltség
- Életviteli kihívások
- Impulzivitás
- Függőség
- Érzelmi szabályozási zavar
- Idegileg megterhelő munka esetén
Idős korban:
- Demencia
- Alzheimer-kór
- Feledékenység
- Érzelmi szabályozás zavara
- Stroke utáni rehabilitáció kiegészítéseként
- Csökkent kognitív képességek
- Hangulatingadozás
Hány éves kortól lehet igénybe venni az amplitúdó neurofeedback felmérést?
4 éves kortól lehet igénybe venni. Fontos, hogy a gyermek képes legyen 15-30 percet nyugodtan ülni filmnézés közben.
A tréningeket hetente ajánlott legalább 2 x végezni.