A temetkezés hagyománya egyidős az emberi civilizációval. Sírkerteket állítunk, hogy emlékezzünk a számunkra fontosakra, hogy mindig legyen hová visszatérni vigaszért és mementóért. Létezik Budapesten egy temető, ami gyönyörű fáival, a belvárosi forgatagban szinte hihetetlennek tűnő csendjével még inkább sétára hívogat, ráadásul sokan, nagyon sokan pihennek itt, akiket ismersz – vagy úgy érzed, mintha ismerted volna őket.
A Fiumei úton van az ország egyik legrégebbi temetője, amely az itt nyugvó kivételes tehetségű magyar egyéniségeknek is végső, csendes otthona. A környezet pedig pazar, világszínvonalon is értékes műemlékek díszítik. A vezetett sétán emlékezhettek az elmúlt századok kimagasló alakjaira, felejthetetlen tetteikre, időtálló műveikre, bölcs gondolataikra és szabad, alkotó szellemükre!
A séta során nem csak híres emberekre, rendkívüli életútjukra csodálkozhattok rá, hanem különleges műalkotások készítésére is fényt deríthettek, hiszen a Fiumei úti Sírkert Európa legnagyobb szoborparkja.
Az előadás közben többek között kiderül:
- Hogyan készült Jókai impozáns síremléke, vajon ő is így akarta?
- Mit ábrázol Körösfői Kriesch Aladár mozaikja?
- Mit üzen a szecessziós kompozíció, amely Róth Miksa keze munkája?
- Mire hangolódott Csontváry, a nagy magányos? Vagy Munkácsy, aki megtöltötte tartalommal a világot, világát?
A Nemzeti Sírkert az elmúlás mementója, ugyanakkor emlékeztet is valamire: a világ mégsem múlik el,hiszen itt vannak velünk, akikre büszkék lehetünk.
Ezekre és más titkokra keresitek a választ péntek délután az ország egyik legszebb sírkertjében, amit pompás színekbe öltöztet a csendes ősz.
Találkozó: 13:45 Fiumei úti főbejárat
Sétavezető: Szántó Mária idegenvezető