Mentett ajánlatok
Saját fiókom
A Bónusz Brigád használatához javasoljuk, hogy jelentkezz be.
MindenÉlményUtazásÉtteremEgészségSzépségTanfolyamKultúraTermék és élelmiszerPraktikus Ajándék
Sajnáljuk, de ez az ajánlat már lejárt. Lejjebb megnézheted az ajánlat részleteit.

2.200 Ft helyett 1.650 Ft: Titokzatos festmények az idő labirintusából. Ország Lili művészete a Magyar Nemzeti Galériában

MegosztásAjánlat mentéseMentett ajánlat
4,6/5   Magyar Nemzeti Galéria - Budapest - I. kerület

Hasonló ajánlatok

Pihenés Egerben: 3 nap 2 főnek félpanzióval, fürdőbelépővel
64 990 Ft
Először a Brigádon
Végvári Hotel*** Eger - Eger Félpanziós ellátás
Romantikus kalandrandi: szerelmi bájital túra SzentendrénMÁR CSAK 3 DARAB
10 390 Ft
Különleges randi program
Romantika a Balatonon: 2 órás vitorlázás 2 fő részére
19 990 Ft
Különleges ajándékötlet
Komplett szemüveg egyfókuszú lencsével, választható kerettel
9 990 Ft
Széles szemüvegkeret kínálat
A legjobb megoldás: 3 alkalmas gépi nyirokmasszázs
7 790 Ft
4,7/5 Kalanit Studió, Budapest - XIV. kerület
Elképesztő akadályok: 90 perces élmény a Ninja Barlangban
9 990 Ft
Egyedülálló akadálypályák
Japán ízkavalkád: 60 db-os prémium sushi tál 4 fő részére
13 990 Ft
Vásárlóink kedvence
Professzionális fogkő-eltávolítás és Airflow polírozás
12 490 Ft
Vásárlóink kedvence
Romantika és logika: Titanic szabadulós játék 2-6 főre
6 490 Ft
Különleges randi program
Fergeteges szabadulós játék Al Capone világában - A razzia
6 490 Ft
Korhűen berendezett szoba
Tökéletes ajándék: kemény borítós, négyzet alakú fotókönyvek
5 490 Ft
Prémium minőség, többféle stílus
Választható teakoktél vagy kávé sütivel, a BIG BEN Teaházban
1 590 Ft
Júliusig felhasználható
4,5/5 BIG BEN Teaház, Budapest - V. kerület
Örök emlék: kemény borítós, prémium minőségű fotókönyv
3 890 Ft
Tökéletes ajándékötlet!
Saját fotóból készült, prémium minőségű fali fotónaptár
1 890 Ft
Egyedi, személyes ajándékötlet
70 lövéses csomag 8 különleges fegyverrel, 1 főnek
16 590 Ft
Egyedülálló fegyverarzenál
Sushi megamix: 60 db-os sushi válogatás a Sushi Gardenben
13 990 Ft
Először a Brigádon
Makik és nigirik: különleges 41 db-os sushi válogatás
10 390 Ft
Először a Brigádon
60 vagy 90 perces indiai Abhyanga meleg olajos testmasszázs
7 990 Ft
Először a Brigádon
4,6/5 Ayur Mantra Ayurvéda Masszázs Szalon
Lejárt
Az ajánlat lejárt
195 vásárló
★★★★★
★★★★★
2135 értékelés
Helyszín
Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, Szent György tér 2.
[Budavári Palota C épület]
Magyar Nemzeti Galéria Értékelése
★★★★★

"Szuper program, csak ajánlani tudom!"

További értékelések
Jó, ha tudod
  • A Magyar Nemzeti Galéria, folytatva a magyar művészet meghatározó egyéniségeit feldolgozó kiállítássorozatát, Ország Lilinek (1926–1978), a modern magyar művészet egyik kiemelkedő alakjának életművét mutatja be 2017. március 5-ig.
  • A 90 éve született művész alkotásaiból ilyen nagyszabású, teljes életművet átfogó tárlatot korábban nem láthattál még.
  • A bónusszal a múzeum állandó kiállításait is megnézheted
Beváltható
2017.01.24 - 03.05.
Fontos

FONTOS: A bónusz 2017. január 24. és 2017. március 5. között használható fel kizárólag, keddtől-vasárnapig, naponta 10.00 és 18.00 között! Kinyomtatott bónuszodat az információs pultnál tudod jegyre váltani 16.30-ig. Egy bónusz egy fő részére szól. Az ajánlatot kizárólag bankkártyával veheted meg. Más kedvezménnyel nem összevonható.



A magyar művészettörténet egy kiemelkedő egyénisége, a történelem legsötétebb félelmeit túlélő nő, tudatos útkereső és úttörő. Ország Lilit sokféleképpen lehet jellemezni, az MNG pedig most arra vállalkozik, hogy kiállításával minél több oldalát, és természetesen műalkotását megmutassa az ismert és elismert festőnek. A tárlaton nem csak a legfontosabb, klasszikus művek láthatóak, de olyan elgondolások is megvalósulnak, amelyek a művész eredeti, máig sehol nem látott koncepcióit hívják életre.

 

A Magyar Nemzeti Galéria, folytatva a magyar művészet meghatározó egyéniségeit feldolgozó kiállítássorozatát, Ország Lilinek (1926–1978), a modern magyar művészet egyik kiemelkedő alakjának életművét mutatja be. A több mint háromszáz művet felvonultató kiállítás két különlegességgel is szolgál. Egyrészt – eddig még soha nem látott módon – hazai és külföldi analógiákkal, Bálint Endre, Vajda Lajos, Paul Delvaux, Giorgio de Chirico, Vieira da Silva, Toyen és Zoltan Kemeny műveivel párhuzamban szemlélteti a művész látásmódjának alakulását. 

 

 

„A falak bennem vannak” – mondta Ország Lili, s egész munkásságában egy szerzetes türelmével és megszállottságával örökítette meg belső világának minduntalan előtűnő falait. Bár 1944 tavaszán a koncentrációs táborba tartó szerelvényről megmenekült, a félelem és szorongás addigra már örökre beleivódott a tudatába. A Képzőművészeti Főiskola elvégzése után ösztönösen kereste a „saját ügyét”, s rá is talált a falakra mint témára. A magyar festészetben szinte példa nélkül, a klasszikus szürrealizmus hangján szólaltak meg vallomásai. Ország Lili a magyar szürrealizmus történetének legkiemelkedőbb műveit alkotta meg az 1950-es évek közepén.

 

A kiállításon az Ország Lili művészetét ért hatások érzékeltetésével, az analógiák párhuzamba állításával válik igazán világossá festészetének eredetisége és egyedisége. Ország Lili a gettó falától jutott el a jeruzsálemi Siratófalig. Végigkövethető a fejlődés, ahogy a főiskola utáni időkben festett individuális falaktól a városfalak képein át jut el a Panaszfalig, s onnan a Labirintus faláig.

 

 

A művész alkotói korszakainak sorát követő kiállítás első nagy egységét az 1952–1955 közötti Korai képek alkotják. 1955–1957 közötti évei az Ortodox szürrealizmus jegyében teltek. E korszak fő motívuma a fal, a téglafal, ebben az egységben láthatók analógiaként Giorgio de Chirico, Paul Delvaux és Toyen művei. Későbbi utazásai során orosz és bolgár kolostorokban találkozott a pravoszláv ikonokkal, s ezek hatása érzékelhető a következő, ún. Ikonos korszakának művein (1958–1959 között). Ország Lili az 1950-es évek közepén, első festményeivel egy időben kezdett el montázsokat készíteni. Montázsainak alapanyagát fotók, reprodukciók, régi könyvillusztrációk, szemléltető ábrák kivágott részletei adták, csakúgy, mint Max Ernstnél, aki felfedezte a montázst a szürrealizmus számára. A montázsok végigkísérték pályáját, fontos szerepet játszottak a kompozíciók előkészítésében, olykor festmények előképéül szolgáltak. A külön kiállítási egységben bemutatott montázsai gazdagítják a művészi pálya egyes korszakainak képét.

 

A rég eltűnt városok nyomait idézik az 1960–1965 között készült Városképei. Az 1960-as években a prágai zsidó temető sírköveiben találta meg azokat az „építőköveket”, melyekkel megalkothatta képzeletbeli, a lelkében és emlékeiben élő városainak alaprajzait.

 

Ebben a korszakában alakul ki senki máshoz nem hasonlítható egyéni kifejezésmódja. 1965-től jelenik meg festményein az írásjel, a betű, ami egyszerre mementó, szakrális kifejezés, üzenet egy letűnt korból, töredék, a pusztulás hírnöke. Ez alapján teremtette meg 1966–1969 között az ún. Írásos korszakát, melynek jellemzője a szürke, barna színvilág, a faldarabokon ókori világok feljegyzéseivel, rejtélyes héber vagy annak látszó betűkkel, írásjelekkel.

 

 

1972-ben Ország Lili két nagy méretű, összegző művet fest, a Minden titkok kapuja és a Múltba nyíló kapuk című ikonosztázokat, melyeken már megjelenik új, szinte névjegyszerűen azonosítható motívuma, a nyomtatott áramkör. A kommunikációs szimbólumnak is tekinthető sajátos motívum egyszerre civilizációs jelkép és labirintusra is emlékeztető forma. Ez az a formavilág, ami nagyszabású festménysorozatának, a Labirintusnak is alapmotívumát képezi. A fő művének tekinthető Labirintus-sorozatot 1974- ben kezdte el festeni. A kezdetben még színes sorozat utolsó művei már feketébe borulnak.

 

„Ez az én labirintusom, ezen végig kell mennem, s én úgy megyek rajta végig, hogy megfestem. Borzalmas kín, de itt nem lehet megalkudni… ezt be kell járni.” Ország Lili haláláig festette a sorozatot, míg utolsó, fekete képével szinte rázárult a labirintus kapuja. A sorozat alapötletét az ádámosi templom 1526-ban készült, festett kazettás famennyezete adta. A mennyezet kilenc tábláját a kiállításon is bemutatjuk.

 

 

Ország Lili a sorozat bemutatását úgy képzelte el, hogy ezek egyszer „sűrűn egymáshoz komponálva kapják meg valódi értelmüket”. Ez azonban csak halála után valósult meg, amikor 1980-ban a Budapesti Történeti Múzeumban építették fel a labirintust a művész útmutatásai szerint Deim Pál közreműködésével. Azóta nem láthatták a nézők a sorozatot, aminek egyes képei különböző gyűjteményekbe kerültek. Most e kiállításon Ország Lili elképzelésének megfelelően felépült a teljes, több mint ötvendarabos Labirintus. A műveket a kiállításon a költő-barát Pilinszky János Apokrif című verse értelmezi, mely Alföldi Róbert előadásában hallható.

 

A tárlaton Ország Lili életébe is igyekeznek bepillantást nyújtani, fotókat és dokumentumokat mutatnak be utazásairól, leveleken, fényképeken keresztül ismerhetjük meg barátait, mestereit (Róbert Miklóst, Bálint Endrét, Pilinszky Jánost), illetve első gyűjtőit (Rácz Istvánt és Kolozsváry Ernőt).

 

A kiállításhoz reprezentatív katalógus készül, amely – korábban nem közölt dokumentumfotókkal és csaknem kétszázötven reprodukcióval illusztrálva – jelentős szerzők tanulmányain keresztül ismerteti a művész különböző alkotói korszakait.

Bejelentkezés