Bosznia-Hercegovina talán nem tipikusan a láblógató turisták célpontja, de a kíváncsi, történelemre nyitott, izgalmas látnivalókat kereső utazó nem fog unatkozni, ha a balkáni országába látogat. Római hódítók, szláv invázió, török uralom, modern kori háborúk alakították barátságos, vendégszerető hellyé.
Mostar óvárosi hídját felvették az UNESCO világörökségi listájára. A hidat már Csontváry is megfestette, s ha élőben látod, garantáltan te is lehidalsz tőle. Az I. Szulejmán által építtetett átkelő, a türkizkék Neretva folyó fölött, a bosnyákok és a horvátok által lakott két oldalt köti össze. Az Öreg Híd mindkét oldalán kávézók és bazárok sokasága csalogat.
Medjugorje Európa egyik legfiatalabb zarándokhelye, ahol 1981. június 24-én a falu feletti Crnica hegyen sétáló gyerek előtt megjelent a Szűzanya. A Mária jelenések állítólag később többször is megismétlődtek. Ma a kisvárost évente több százezer zarándok keresi fel, bár a római katolikus egyház nem ismeri el a várost a Mária-jelenések helyeként.
1. nap: Péntek este 21 órakor találkozás a Hősök tere, Műcsarnok mögötti parkolóban, a Budavár Tours feliratú busznál, majd 21:15-kor indulás Mostar felé autóbusszal, melyet két gyakorlott sofőr vezet. Útközben 3-4 óránként pihenő, általában benzinkutaknál. A pihenőhelyek mosdóiban néha fizetni kell, ezért jó, ha van nálad aprópénz.
2. nap: Szombaton a reggeli órákban érkezés Mostarba. Legfőbb látnivaló a város jelképe, a régi Stari Most-híd. A polgárháborúban lerombolt, majd újból felépített hidat 2004. július 23-án avatták fel, és azóta ismét régi formájában látható. A híd két oldalán terül el a Stari Grad nevezetű óváros sok apró üzletével, amelyekben helyi és regionális művészek állítják ki műveiket. A város megtekintése és egy kis szabadidő után továbbutazás Medjugorje felé. Medjugorje 1981. július 24-től vált zarándokhellyé, amikor a Crnica-hegyi Mária-jelenés híre elterjedt. A Sveti Jakov-plébániatemplom és a majdnem 7 méter magas, bronzból készült Feltámadt Krisztus-szobor a település fő nevezetessége. A szabadprogram után találkozás a csoportvezető által megadott helyszínen, majd hazautazás Budapestre. Útközben 3-4 óránként pihenő.
3. nap: Érkezés Budapestre a reggeli órákban.
Felszerelés: kis hátizsákot vagy táskát érdemes vinni, mely tartalmaz szendvicset, csokit, müzli szeletet és vizet az útra.
Felszállási lehetőség:
- Budapest - Hősök tere mögötti parkoló
- M6-os autópálya, Keresztúri Pihenőhely, MOL benzinkút, 31-es km kő
- M6-os autópálya, Újvárosi Pihenőhely, OMV benzinkút, 71-es km kő
- M6-os autópálya, Paksi Pihenőhely, M. Petrol benzinkút, 108-as km kő
- M6-os autópálya, Geresdi pihenőhely, OMV benzinkút 165-ös km kő
Kérjük, hogy ha nem a budapesti felszállást választjátok, jelezzék megrendeléskor (a csatlakozás időpontját indulás előtt 3-4 nappal adják meg). A busz csak igény esetén áll meg a felszállási helyeken, és csak a fent felsorolt csatlakozási pontokon van lehetőség a felszállásra!
A busz a menetiránnyal megegyező oldalon tud csak megállni az autópályák pihenőhelyein, azaz oda- és visszaúton nem ugyanazon oldalon!
Külön köthető:
- BBP biztosítás: 550 Ft/fő/nap-tól
- útlemondás biztosítás: 1%
- Fix ülőhelyfoglalás az autóbuszon az út teljes időtartamára: 1.000 Ft/fő
További költség:
- Regisztrációs díj az irodában fizetendő: 1.500 Ft/fő
Tetszik? Ajánld ismerőseidnek is!